Zaproszenie seminarium 21.01.2016

wpis w: Seminarium | 0
image_pdfimage_print

Zapraszam członków Koła SEP nr 43 na seminarium szkoleniowe, które odbędzie się w dniu:

21 stycznia 2016 r. (czwartek) o godzinie 18:00 w sali 115 Budynku NOT, ul. Piłsudskiego 74 we Wrocławiu

Temat seminarium:

Wykorzystanie funkcji szybkiego zaworowania turbiny parowej (FAST VALVING) do zapewnienia stabilnej pracy turbozespołu, przy wystąpieniu przejściowych stanów nieustalonych, będących efektem bliskich zakłóceń w odbiorze mocy elektrycznej

Seminarium poprowadzi mgr inż. Maciej Kielian, specjalista inżynieryjno-techniczny z Centrum Badawczo – Rozwojowego Zakładu Automatyzacji Elektrowni Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych sp. z o.o. Wrocław ul. Wystawowa 1.

Streszczenie: Termin Fast Valving (FV)–szybkie zaworowanie, odnosi się do grupy metod oddziaływania na turbinę parową mających na celu skuteczne obniżenie jej mocy, w możliwie najszybszym czasie, podczas wykrycia zakłócenia w odbiorze mocy elektrycznej. Koncepcja FV pojawiła się już w latach 30-tych XX wieku. Specjalną rolę odgrywa dla dużych jednostek wytwórczych, których awaryjne odstawienie byłoby szczególnie odczuwalne dla systemów elektroenergetycznych, na które pracują. Uzasadnieniem podjęcia tematu zastosowania funkcji FV w Polsce jest m. in. poszukiwanie alternatywnych rozwiązań automatyki odciążającej (AO) i przeciwkołysaniowej (APK), budowa nowych jednostek wytwórczej klasy 1000MW oraz związana z nią rozbudowa infrastruktury przesyłowej. Choć Europejska komisja nie wymaga na razie wdrożenia funkcji FV dla potrzeb regulacji w systemie energetycznym, dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) funkcja ta może mieć znaczenie w przyszłości, w której planowana jest budowa kolejnych, nowych bloków o dużej mocy, a w szczególności, biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednia infrastruktura przesyłowa powstaje z reguły po stworzeniu jednostki wytwórczej. FV miałby zostać zaimplementowany w Elektrohydraulicznym Regulatorze Turbiny (EHR) w celu ograniczenia negatywnych skutków bliskich zwarć trójfazowych.

Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Czesław Ratajczak Prezes Koła SEP nr 43